Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Адміністрація Державного історико-культурного заповідника у м. Луцьку інформує про роботу, проведену заповідником протягом 2019 року.

Протягом 2019 року Державним історико-культурним заповідником у місті Луцьку проводилась робота по збереженню, реконструкції та паспортизації наявних пам’яток, відбувався постійний моніторинг території заповідника на предмет порушення чинного пам’яткоохоронного законодавства, проведено ряд заходів туристичного, наукового та культурно-масового спрямування. Окрім цього, варто зазначити, що у 2019 році Луцький замок був доступний для огляду щоденно, без вихідних.

Культурно-масова робота:

За звітний період у Луцькому замку та на території заповідника відбулось ряд культурно-мистецьких заходів та інших заходів різного спрямування. Зокрема:

 • 18 квітня – Урочистості з нагоди Дня пам’яток історії та культури та науковий семінар «Пам’ятки Луцька періоду З’їзду європейських монархів».

 • 11-12 травня, 27-28 липня, 14-15 вересня – Фестиваль  Lutsk Food Fest.

 • 24 травня – відкриття у Луцькому замку стилізованого широкоформатного банера-реконструкції Князівського палацу.

 •  26 травня – Фестиваль-конкурс «Волинська княжна».

 •  20-23 червня – ІІ Міжнародний конкурс-пленер «Луцький замок 2019».

 •  7 липня – урочисте закриття Командного чемпіонату Європи з легкоатлетичний багатоборств (Суперліга).

 •  9-11 серпня – Фестиваль каліграфії, шрифта і книги «Простір літер».

 • 25 серпня – Фестиваль середньовічного духу «Князівський банкет».

 • 30-31 серпня – Міжнародний джазовий фестиваль «ART JAZZ 2019».

 • 31 серпня – 1 вересня – Фестиваль історичної реконструкції «Середньовічний Лучеськ. Доблесть Віків».

 • 7-8 вересня – Арт-шоу «Ніч у Луцькому замку».

 

На території Луцького замку та у приміщенні Художнього музею проведені заходи в рамках відзначення 590-річчя З’їзду європейських монархів у Луцьку. Також в рамках проекту «Мистецька терапія» заповідник постійно забезпечує безкоштовну відвідуваність замку та об’єктів заповідника для учасників та ветеранів АТО, пацієнтів Луцького та інших військових госпіталів, учнів Волинського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою та військовослужбовців ЗСУ. В рамках співпраці Заповідника з Національною скаутською організацією «Пласт», проведено урочисті заходи у Луцькому замку. 

Проведення даних заходів стало можливим завдяки тісній співпраці Адміністрації заповідника із управліннями та відомствами системи Міністерства культури України, історико-культурними заповідниками Національного та державного значень, музейними закладами, закладами вищої освіти, державними, громадськими та волонтерськими організаціями.

Протягом року на території заповідника провідними медіагрупами України проводилися зйомки наукових та промоційних сюжетів про Луцький замок та стару частину міста. Дані матеріали транслюють телеканали «ICTV», «СТБ», «12 канал» та інші.

29 листопада 2019 року у Луцькому замку відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики на тему: «Про функціонування закладів культури в умовах децентралізації» де обговорене важливе коло питань.

За даний період Луцький замок, відвідали 37 655 дітей та 64 088 дорослих (всього 101 743 відвідувача), при цьому в дану цифру не включені відвідувачі пільгових категорій громадян, учасників культурно-мистецьких фестивалів та заходів. Варто зазначити, що зросла відвідуваність замку внутрішніми туристами, особливо з Києва, Львова, Харкова, Дніпра, Вінниці, Тернополя та інших міст. Серед іноземних туристів найбільше відвідують Луцький замок громадяни Польщі, Білорусії, країн Балтії, Німеччини, США, Італії, Великобританії.

Наукова робота:

24 травня 2019 року пройшла щорічна наукова конференція «Любартівські читання», присвячена до 590-річчя з’їзду європейських монархів у м. Луцьку.

У роботі конференції взяли участь 48 докторів та кандидатів наук, науковців, дослідників історичної спадщини, було заслухано ряд наукових доповідей. До початку роботи конференції видано збірник її наукових матеріалів.

Розроблено та встановлено нові туристично-інформаційні таблиці у виставковому павільйоні пам’ятки археології «Залишки церкви Іоанна Богослова» у Луцькому замку.

16 травня 2019 року, з нагоди 590-ї річниці з’їзду європейських монархів у Луцьку і Міжнародного дня музеїв, студенти-музейники Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки провели на території заповідника екскурсію-квест.

Було проведено відкриття виставки «Слідами лицарських орденів» у В’їздній вежі Луцького замку. Протягом туристичного сезону експозиція та інтер’єри вежі були постійно відкриті для відвідування.

Адміністрацією заповідника розроблено нові видання – єдиний у своєму роді комплексний Каталог інтер'єру у Кафедральному костелі Святих Апостолів Петра і Павла та Матеріали комплексних пошуково-ексгумаційних робіт по вшануванню жертв війни та політичних репресій знищених органами НКВС у червні 1941 р. під назвою «Відлуння трагедії Луцької тюрми».

За зазначений період співробітниками заповідника було проведено 1890 дорослих та 750 дитячих екскурсій по замку які включають в себе екскурсію по Музею книги, розташованому у Єпископському будинку, по єдиному в Україні Музею дзвонів, розташованому у Владичій вежі Луцького замку, по церкві Івана Богослова, по В’їзній вежі, та екскурсії по старому місту, проведено 100 екскурсій по виставці «Слідами лицарських орденів» та 773 екскурсії підземеллями Кафедрального костелу Петра і Павла. Екскурсії проводяться українською, російською, польською та англійською мовами за замовленням відвідувачів. Всього за звітний період працівниками заповідника проведено 3513 екскурсій.

Окрім того, протягом року успішно функціонує туристичний маршрут підземеллями Кафедрального костелу Петра і Павла. Спільно з Луцькою дієцезією римсько-католицької церкви доповнено експозицію в залах підземелля та встановлено нові туристично-інформаційні таблиці у приміщеннях підземель.

Розроблено Перспективний план розвитку підземної частини Кафедрального костелу, з метою проведення ремонтно-реставраційних робіт та покращення туристичного обслуговування ведеться робота із Міністерством культури Республіки Польща та міжнародними фондами про виділення фінансування та залучення спеціалістів. У рамках такої роботи в 2017 році вдалося реалізувати проект по відведенню атмосферних вод від підземель костелу, у 2019 році роботи зосереджено на вивченні та відновленні первісної системи повітряних продух до підземель та оснащенні приміщень підземелля освітленням.

Працівниками заповідника прийнято участь у наступних наукових конференціях:

 • ХХVІІІ Міжнародна наукова конференція «Нові дослідження пам’яток козацької доби в Україні», 21-22 березня 2019 р., м. Київ.

 • Науково-методичний семінар з археології та краєзнавства, 11 квітня 2019 р., м. Кременець.

 • ХVI Міжнародна наукова конференція «Археологія заходу України», 14 травня 2019 р., м. Львів.

 •  ХII Науково-практична конференція «Любартівські читання», 24 травня 2019 р., м. Луцьк.

 • Навчальний семінар для істориків у рамках проекту «Пам’ятати заради майбутнього», що реалізований Інститутом політичної освіти спільно із Представництвом фонду Конрада Аденауера в Україні, 26-28 вересня 2019 р., м. Дніпро.

 • Міжнародний науковий форум, присвячений проблемі створення історичних музеїв-скансенів під відкритим небом, 9-11 жовтня 2019 р., м. Тернопіль.

 •  ХV Науково-практична конференція «Дослідження, охорона та популяризація об’єктів культурної спадщини», 17 жовтня 2019 р., м. Хотин.

 • Міжнародна наукова конференція «Мотив – стиль, образ – знак у контексті давніх культур і традицій», м. Львів-Винники, 6-9 листопада 2019 р.

 • IV Всеукраїнська наукова, історико-краєзнавча конференція, 13 листопада 2019 р., м. Володимир-Волинський.

 •  Науково-практична конференція «Нові дослідження пам’яток археології на Волині», 15 листопада 2019 р., с. Пересопниця.

 •  ІІI Науковий семінар «Археологія Буковини: здобутки і перспективи», 13 грудня 2019 р., м. Чернівці.

Адміністративна та господарська робота:

- спільно з іноземними партнерами було продовжено роботу по участі у грантових проектах Європейського союзу, що будуть стосуватися покращення туристичної інфраструктури Луцького замку. Зокрема, такими проектами передбачена повна реконструкція виставкового павільйону над залишками церкви Іоанна Богослова ХІІ ст., заміна дерев’яних конструкцій у Луцькому замку, проведення ряду наукових та господарських заходів.

 • проведено благоустрій території Луцького замку: генеральне прибирання та обкошування валів Луцького замку, ремонт вбиральні у замку, обкошування газонів та прилеглих територій, впорядкування території збереженої частини оборонного рову Окольного замку.

 • проведено невідкладні ремонтні роботи аварійної ділянки трасування крипт собору Іоанна Богослова та поточний ремонт приміщення Музею книги.

 • проведено капітальну реконструкцію системи опалення «Будинку Косачів».

 • проведено повну заміну електромережі у підземеллях Кафедрального костелу.

Корисні посилання

Міністерство Культури

 

Волинська ОДА